Індикатори домашнього насильства

Дата: 01.08.2023 09:32

Коли ми чуємо про домашнє насильство, першим, що спадає нам на думку, є: "Чоловік б'є дружину" або "Батьки б'ють дітей". Роками нам втомквачували в голови переконання про те, що це нормально, бо "Б'є - значить любить". Однак це неправда. Б'є - значить порушує закон і має понести за це відповідальність.

☝️Водночас, домашнє насильство - це не лише фізичне насильство у подружжі та щодо дітей. Давайте розбиратися детальніше.

📃 Закон України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" визначає, що домашнє насильство може проявлятися як фізичне, психологічне, економічне та сексуальне насильство.

До психологічного насильства відносяться словесні образи, погрози, приниження, переслідування та залякування, а також контроль у репродуктивній сфері.

Показниками економічного насильства є заборона працювати чи навчатися, умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна чи коштів і документів або можливості користуватися ними, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, а також залишення без догляду чи піклування.

Сексуальним насильством ж є будь-які діяння сексуального характеру, вчинені щодо повнолітньої особи без її згоди або щодо дитини незалежно від їх згоди або в присутності такої дитини, примушування до акту сексуального характеру з третьою особою тощо.

Вчиняти таке насильство та бути постраждалими від нього, відповідно до законодавства, окрім подружжя, можуть також:

📌 Наречені

📌 Колишнє подружжя

📌 Мати (батько) або діти одного з подружжя (колишнього подружжя) та інший з подружжя

📌 Вітчим чи мачуха та пасинок чи падчерка

📌 Особи, які мають спільну дитину (дітей)

📌 Дід, бабуся та онуки

📌Особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі, їх батьки і діти

📌 Рідні брати і сестри

📌 Дядько, тітка, племінники/ці, двоюрідні брати і сестри, двоюрідні дід та баба чи онуки

📌Опікуни (піклувальники), їхні діти та особи, які перебувають під опікою (піклуванням)

📌Прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі, їхні діти та прийомні діти, діти-вихованці

📌 Інші родичі, особи, які пов'язані спільним побутом мають взаємні права та обов'язки за умови спільного проживання тощо

☝️Пам'ятайте, навіть якщо насильство не вчинялося безпосередньо до дитини, але вона стала свідком такого насильства - вона автоматично є постраждалою від домашнього насильства.

Якщо ви знаєте когось, хто постраждав або знаходиться зараз поряд з кривдником, поділіться контактами:

📲116 123

📞0 800 500 335