Кожні стосунки унікальні

Дата: 02.11.2021 17:16

Кожні стосунки унікальні, але спільні риси в них також є, особливо коли говорити про токсичні стосунки. Американський психотерапевт Стівен Карпман виділяє три основні проблемні ролі людських стосунків у «‎драматичний трикутник», або «‎трикутник Карпмана».

За цією теорією в стосунках є троє: жертва, переслідувач та рятувальник ????

? Переслідувач (або агресор) тисне на жертву, контролює її та/чи принижує.

? Жертва відчуває себе безпомічною, не бере на себе відповідальність і чекає допомоги зі сторони.

? Рятувальник спішить на допомогу, хоча й сам він зазвичай нещасливий, бо піклується про інших і забуває про себе.

Ось, наприклад:

батько суворо виховує дитину (переслідувач), мати занадто м’яка і дозволяє малечі сідати на голову (рятувальник), малюк є жертвою, бо росте ледачим та безпомічним.

Вийти з цього кола можна завдяки усвідомленості та допомозі спеціалістів. Якщо ви розумієте, що граєте якусь з цих ролей, то почніть відслідковувати свою поведінку. Головне — визнати наявність проблеми і почати боротись із нею: звернутись до психотерапевта, побудувати план дій і чітко його дотримуватись.